Haberler

Erzincan Tulum Peynirine “Birlik” ayarı

Erzincan Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, üyeleri ile birlikte peynir fiyatlandırması hakkında görüş alışverişinde bulunmak amacıyla Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği binası toplantı salonunda bir araya geldi.

Düzenlen toplantıya Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Kalbur, Erzincan İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kenan Doğan, Tunceli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeynel Erdoğan ve üreticiler katıldı.

Toplantıda ilk olarak bir konuşma yapan Kenan Doğan, peynir fiyatlarında ki uyuşmazlığın dışarıdan gelen ve Erzincan peyniri ile alakası olmayan ürünlerin piyasada Erzincan tulum peyniri adı ile satılmasının neden olduğunu söyledi.

Kenan Doğan açıklamasında şunlara yer verdi; “öncelikle yoğun katılımızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Bizlerde size yardımcı olmak için elimizden geleni yapacağız. Bu günkü konumuz Erzincan Tulum peyniridir. Bizim Erzincan’ımızda ki peynirin değer kaybetmesinin sebebi Güneydoğu mallarıdır. Dışarıdan gelen bu peynirler Erzincan Tulum peyniri ile karıştırılıyor veya Erzincan markası adına satılıyor. Bu da Erzincan Tulum peynirinin değerini düşürüyor. Biz bunun önlemini alacağız inşallah. Bize her zaman destek olacağını belirten Erzincan TSO’ ya teşekkür ediyorum. Her yıl peynir fiyatlandırmasında alay edilir gibi 100 kuruş 200 kuruş zam yapılıyor. Bu kabul edilecek bir şey değil. feshane’ de Erzincan Tulum peynirimizi tanıttık ve orada peynirimizin tadına bakanlar sipariş üstüne sipariş verdiler. Çünkü hakiki tulum peyniri yememiş insanlarımız. Biz feshaneye Nurettin Yıldırım isimli esnafımızın peyniri götürdük ve şu an akın akın sipariş alıyor. Çünkü vatandaş Erzincan tulumu peyniri diye güneydoğu peyniri ve Konya çuval peyniri yemiş. Biz bu gün burada sizlerle istişare toplantısı yaparak peynir fiyatları hakkında görüş alışverişinde bulunacağız. Ve her zaman üreticimizin sorunlarına çözüm aramak için elimizden geleni yapacağız. Meralar konusunda da Valiliğimizden ve Tarım İl Müdürlüğümüzden destek bekliyoruz.“
Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Kalbur ise, Erzincan Tulum peynirini kimseye mal etmeyeceklerini ve bunun için gerekli önlemlerin alınacağını belirtti.
Kalbur açıklamasında; “Bende bir Erzincanlı ve TSO başkanı olarak bu işin içerisindeyim. Ben hep şunu savundum. Erzincan’ın tulum peyniri bizim malımızdır. Dışarıdan gelen ürün Erzincan tulum peyniri denilmesinden rahatsız oluyorum. Bu isim bizim ise biz bu ürünü Erzincan tulum peyniri diye adlandırır piyasaya süreriz. Elazığ ürünü Elazığ’da Tunceli ürünü Tunceli’de Ağrı ürünü Ağrı’da satılsın bunlara Erzincan ürünü denilmesin bütün çabamız bu ve bunu önlemek için elimizden gelenin en iyisini yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Peynirimizin ismini kendi adımıza tescilledik ve kimsenin kullanmasına izin vermeyeceğiz. Biz herkese gerekli talimatı verdik ve Erzincan tulum peyniri markalı bütün ürünlerin denetimlerinin yapılması konusunda gerekli işlemlerin yapılmasını istedik. Biz dışarıdan mal sokmayacağız. Hologram çalışması yaparak bu işe el atarak dışarıdan gelen ürünlerin önüne geçeceğiz. Fabrika kısmı bizim üyelerimiz, üretici kısmı da Kenan Bey’in üyeleri. Burada bizim yapacağımız şey onlarla sizi buluşturarak ortak bir yol bulmak” dedi.

Toplantı sonunda Erzincan Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kenan Doğan bu yıl peynir alımlarına başlayacaklarını ve kilosunu da 8 TL’ye üreticiden alacaklarını duyurdu.